Ekran görüntünüzü video eğitime dönüştürün!

Merhaba,

Bugün derste bahsettiğimiz Google Chrome eklentileri (extensions) :

  1. Screencastify (Screen Video Recorder) – Chrome Web Store  (free versiyon için 10 dk time limit var)

https://goo.gl/sGdzKx

sc1

 

  1. TechSmith Snagit (time limit yok)

http://goo.gl/OoQNHT

sc2

Arkadaşlar ekran görüntülerinizi video şeklinde hazırladıktan sonra G. Drive dan değil de Youtube dan paylaşmanızı öneriyoruz. G.Drive dan paylaştığınızda paylaştığınız kişiler dosyayı ön izleme yapamadığından, izlemek için önce indirip (download) sonra izleyebileceğinden bahsetmişti. O yüzden paylaştığınız kişi/ler video nuzu direkt kolaylıkla izleyebilmesi için Youtube’ dan paylaşmanız son derece önemli. Youtube paylaşım konusunu tekrar hatırlatırsak ;
1. Kaydı başlatınız,
sc3
2. Paylaşımı durdur kısmından kaydınızı bitiriniz,
sc4
3. Paylaşırken sağ taraftaki Google Drive yerine, videonun üstünde yer alan paylaş (share) butonuna tıklayınız.
sc5
4. Açılan menüde youtube seçili iken kanalınızı (channel) seçiniz ve ardından Get Link e tıklayınız.

sc6  sc7

5. Tıkladıktan sonra zaten youtube linkini size gösterecek, o linki kopyalayıp istediğiniz ortamdan paylaşabilirsiniz (Moodle, Email, vb.). Youtube linkini paylaşmadan önce videonuzu listelenmemiş (unlisted) şeklinde paylaşın ki videolarınızı Google indexlemesin. Google bir şeyi indexlerse (kayıt tutmak, arşivlemek anlamında) sizin bilginiz dışında başka sitelerde veya ortamlarda videonuz yayınlanabilir. Bu durum çok hoş karşılanmadığı için public (herkese açık) şekilde paylaşmanızı önermiyoruz.
 sc8
sc9
Bu anlatılanlar diğer eklenti olan Techsmith Snagit için de geçerli arkadaşlar, orada da en son videonuzu youtube dan unlisted şeklinde paylaşmak için de aşağıdaki yöntemi kullanabilirsiniz. Send to youtube dedikten sonra açılan menüde privacy bölümünden unlisted ı seçip paylaşı (share) tıklıyorsunuz. Share dedikten sonra zaten hafızaya (clipboard) youtube linkini kopyalamış oluyorsunuz, sonra yine istediğiniz ortamda yapıştırıp (paste) paylaşabilirsiniz.
sc10
sc11

Add a Comment